Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Vše týkající se užívání POI, problémy, dotazy, návrhy..
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 5791Příspěvek vrána

Vracel jsem se v patek v noci z Moravy pres HK do Prahy a nekde v oblasti hradeckeho okresu asi hodinu po pulnoci na sobotu (tedy v sobotu mezi cca 0.00 - 1.30) jsem mel velmi neobvykle vypadky navigace - ono to obcas zlobilo uz po ceste predtim, ale pricital jsem to spatnemu vyhledu v Beskydech a po ceste (coz je samozrejme kravina, nokiackej modul drzi signal i v hustem lese v pohode). Vyvrcholilo to kolem te jedne v sobotu rano, kdy jsem podle GPS jezdil stale nekde po poli, ackoliv jsem zrovna musel trefit z jakesi zapadle visky do jine od dvacet km dal. V jedne vesnici jsem uz musel zastavit a koukat do mapy, kde to jsem... zrovna tam bylo nekolik krizovatek v polich i v te vsi a znaceni veskere zadne... takova potupa :usmev: . Zrovna ani nesvitily hvezdy, aby se clovek v tech polich trochu zorientoval, GPS se fakt nechytala, porad se to otacelo a snazilo chytit nejblizsich cest, takze jsem neustale dostaval rady, ze se mam otocit a pak zase jet jinam atd. Odchylka nebyla velka, odhadem 50 - 100 m, ale v tu chvili proste navigace prestava navigovat a silene zmatkuje. Restartoval jsem jak modul, tak komunikator, ale marne. Kousek od Hradce se to najednou chytlo a od te doby zase vse OK, jen to jeste jednou na par vterin vypadlo nekde kolem druhe hodiny. Jeste ze je v navigaci ta mapa, clovek se najde aspon podle nazvu vesnice, kterou projizdi.
No, ale ani me prilis neprekvapilo, kdyz jsem se dozvedel, ze jsem nebyl sam, kdo mel v patek tyto problemy - a to dost daleko od HK. Netusite nekdo, co se to delo? Honili amici alkajdu nebo se to jen trochu splasilo? Nebo nejake abnormalni atmosfericke podminky? Ale bylo skoro bezvetri, oblacno, misty po desti... nevim. Fakt jsem byl chvili na :nositka: . Btw... kdyby to blblo jen na tech okreskach, ale ono se to nechytalo ani na silnici prvni tridy... :zamysl:
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 5806Příspěvek Gumídek

MARŤANI !!!!! Ne,teď vážně,nebyl jsi jediný.Třeba se vychýlil satelit,a honili ho zpátky..... :pistol:
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 5868Příspěvek vrána

No to me sice tesi, ze nejsem sam, ale co se to vlastne delo? Stava se to casto? V mediich jsem nezahlidnul ani slovo... to abych si zase koupil nejnovejsi autoatlas 1:100 000? Dyk je to hrozna bichle :).

Btw... jsem se docetl, co prej znamena GPS... Gde Proboha Sem :usmev: . A vono skoro jo... :grin:
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Uživatelský avatar
TheMylan
Příspěvky: 92
Registrován: 13.6.2007, 11:15
Bydliště: Brno

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 9308Příspěvek TheMylan

Moje vypozorované poznatky při nečekánem a na první pohled bezdůvodném výpadku navigace:

Při vysoké vlhkosti vzduchu může být signál slabý i na otevřeném terénu a dochází i ke krátkodobé ztrátě signálu.
Maximalní počet vyditelných satelitů je 11 nebo 12 teď honem nevím, každý vysílá údaje o pozici v intervalu 30ti sekund.
Při dlouhodobém slabším signálu - třeba 3-4 satelity a nepřesných mapových podkladech může navigace vypadat pomateně a to tak, že podle ní jedete již několik stovek metrů po poli 50 metrů od silnice, nebo opačným směrem či dokonce kolmo ke krajnici... Ale jsou to jen ojedinělé a zábavné okamžiky. V navigaci používam utilitu gps quick fix, která si stáhne z netu data o předpokládané pozici satelitů na 3 dny dopředu a tyto slabé okamžiky pak navigace řeší rychleji... :shock:
Mio a702 TomTom 6, IGo 8 a hlava pomazaná...
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 9312Příspěvek Docent

TheMylan píše:každý vysílá údaje o pozici v intervalu 30ti sekund.
To je asi trošičku blbost, ne?
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
vilik
Příspěvky: 600
Registrován: 29.11.2006, 16:26
Bydliště: Střední Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 9323Příspěvek vilik

To asi bude, protože když na to vezmu selský rozum, tak při 100 km rychlosti ujedu za 30 s asi 830 m a v případě, že budu příjímat jen 3 satelity, což se občas stane, tak celých 800 m jedu bez navigace.
Hlavně, aby během těch 30 seund nepřišla křižovatka :mad:
TomTom 910 Go, 930 GO aplikace 9.465, Europe 905.4754
TyTN II Kaiser, Western_and_Central_Europe_v.8.55.xxxx
Uživatelský avatar
TheMylan
Příspěvky: 92
Registrován: 13.6.2007, 11:15
Bydliště: Brno

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 9355Příspěvek TheMylan

Přidávám se k názoru, že je to opravdu divný, ale dočetl jsem se to někde na netu o navigacích, jinak bych to nepsal, ale vidím, že sem to psát neměl... :oops: Asi chyba v desetinné čárce nebo v překlau.... :shock:
Mio a702 TomTom 6, IGo 8 a hlava pomazaná...
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 9367Příspěvek Docent

Chybička to opravdu bude, protože normální GPSka předává programu údaje 1x za sekundu, a jak píšou v časopise Computer 22/2007, přišla na svět GPSka eTrexx od Evolve, která to zvládne 5x za sekundu (její recenze má být v příštím čísle).
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Uživatelský avatar
TheMylan
Příspěvky: 92
Registrován: 13.6.2007, 11:15
Bydliště: Brno

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 9400Příspěvek TheMylan

Takže! :shock: přečetl jsem si to přímo na stránkách tomtom http://www.tomtom.com/support/index.php?FID=4760&Lid=10 v sekci volejte řediteli, ale samozřejmě si to odporuje s informacemi v sekce jak GPS funguje, kde je určení polohy zkoumáno skoro nepřetržitým příjmem signálu...
Alespoň to tady rozebereme a budeme na příště chytřejší...


:shock:
Mio a702 TomTom 6, IGo 8 a hlava pomazaná...
Uživatelský avatar
Baharis
Příspěvky: 660
Registrován: 1.10.2005, 16:46
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 9407Příspěvek Baharis

Dle mého názoru je 30 s opravdu nesmysl. Pokud mám naplánovanou trasu a náhle odbočím, kurzor na mapě ještě chviličku pokračuje v předpokládaném směru, ale počítám že tak do vteřiny se opraví do mé pozice a "přepočítává".
GARMIN nüvi 670
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 9409Příspěvek Jirásek

Těch 30 sekund je čas odeslání jednoho rámce navigační zprávy (celkem 25 rámců = 12,5 minuty). C/A kód na frekvenci L1 (1575,42 MHz), který především využívají komerční GPS přijímače je vysílán nepřetržitě.
Nechtělo se mi popisovat celý princip (lenost) a navíc si nejsem zcela ho plně chápu :silis: , je to dosti složité. Tak jsem založil vlastní vlákno s odkazy TADY. Domnívám se, že toto patří do Obecné diskuze. :P
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
TheMylan
Příspěvky: 92
Registrován: 13.6.2007, 11:15
Bydliště: Brno

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 9422Příspěvek TheMylan

Vidíte, hned máme jasno, tak se mi to líbí.... :shock:
Mio a702 TomTom 6, IGo 8 a hlava pomazaná...
Gnom
Příspěvky: 11
Registrován: 4.8.2007, 11:53
Bydliště: Praha

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 10516Příspěvek Gnom

Bohužel co si budeme nalhávat, když se zachce tak se GPS klidně může seknout o spoustu metrů a není to chyba.
Pokud někdo nevěří do Íráku běží :pistol:
Mě se to stalo poprvé a to při zapnutí přijímače asi tento nebo minulý týden,seklo se to zhruba o min. 100m.
A to mám Evolve na 32 a viditelně snímalo 4 saťáků, faktem je že z paneláku, ale to jsem zkoušel kolikrát a nic.
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 10537Příspěvek Docent

Aha... A tu chybu 100 metrů jsi odměřil na čem? V pátek jsem jel po strááášně dlouhé době z Plzně do Prahy a zpět busem, takže jsem se mohl plně věnovat PDAčku a GPSce, když jsem neřídil... Takže podle OZIExploreru a map 1:50 000 Shocartu jel řidič autobusu StudentAgency občas po poli 100 metrů od dálnice, podle vojenských map 1:25 000 jel ovšem stále po dálnici...

Kde bude asi chyba, v přesnosti map nebo GPSky?
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Fungovala vam v patek v noci GPSka?

Příspěvek: # 10538Příspěvek vrána

Vidím za tím jasné spiknutí, Ptaahova flotila deseti tisíc vesmírných lodí schválně deformuje signály z GPS satelitů! :pistol: :hudry: :pistol:
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Odpovědět