Vysílání TMC v ČR

Obecně vše o službě TMC v ČR.
Odpovědět
Tonny
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 15:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27380Příspěvek Tonny

Gumajz píše:dovolím si malou rekapitulaci. Spousta otázek, žádná konkrétní odpověď
Tak nějak, plný souhlas.
...
Pan Zvára je koordinátorem JSDI. Z toho vyplývá, že by měl koordinovat. Z jeho vyjádření jsem ale žádnou koordinaci nezaznamenal - spíše konstatování faktů, že to či ono nejde z různých důvodů, na které JSDI nemá vliv.

Považoval jsem donedávna JSDI za oficiální instituci, která bude v dané oblasti lídrem, bude mít přesná data a bude je včas a v požadovaném tvaru distribuovat k použití. Zatím mám pocit, že JSDI se neustále hledá, a je nikoli lídrem, ale minimálně o kolo zpět - ne li o maraton.

Nechci tu rozebírat jednotlivé odstavce dříve uvedené, ale opravdu mám pocit, že se za poslední dva dny popsalo hodně řádků o tom, že JSDI je v tom nevinně a že problém je jinde. Ale kde? A proč jej /tento problém/ někdo nedefinuje?
K čemu byl zřízen institut JSDI, když dle vyjádření mám pocit, že koordinátor této instituce nemůže /téměř/ nic ovlivnit?

Pan Zvára si vymínil, že odpovídat bude na oficiálním webu JSDI a to na konkretní dotazy k "nečinnosti RDS TMC".
Zatím ale na konkretně směrovaný dotaz nedozrála doba - nejdříve se musí vyřešit, proč se touto činností zabývá několik organizací, proč ČR vysílá to, co vysílá -tedy různá TMC data, která velká skupina navigací neumí správně zpracovat /přitom v A a D je v TMC ta samá navigace plně funkční/, proč tato data nejsou koordinována a spousta dalších, koncepčních otázek - např. proč Globall Assistance má data přesnější a včasnější než JSDI.

Až se podaří specifikovat tyto činnosti, kdo co, kdy a za co, až "to" bude koordinováno, pak se bavme o tom, který úředník nenahlásil do JSDI uzavírku, nebo proč je uzavírka indikována špatně - tedy o konkretních dotazech. Do té doby je jakýkoli konkretní dotaz bezpředmětný.

V tento moment je závěr takový, že není žádný, použitelnost RDS TMC je na úrovni nula.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Uživatelský avatar
freewall
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 18:39
Bydliště: od Kladna

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27381Příspěvek freewall

Stejně jako Tonny jsem předpokládal, že JSDI je ten hlavní subjekt v tomhle státě, kde se budou sbíhat všechny nitky, všechny informace je JSDI a tak jsem byl dost šokován odpovědí, že totiž Koncepce vysílání RDS-TMC je plně v rukou Českého rozhlasu (případně obecně dalších rozhlasových stanic). Jen ČRo rozhoduje kdo, co a na kterých frekvecních bude vysílat. Ačkoliv zákon RDS-TMC nezná, obecně platí odpovědnost ČRo jako provozovatele rozhlasového vysílání ze zákona i pro tuto službu.
Pak tedy ať si ten honosný název o jednotném systému blablabla..... přejmenují na spolek informačních tabulí D1, když tady je hlavní garant za RDS-TMC je Barbora Tachecí nebo kdo dneska tomu Rozhlasu velí :grin:
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27382Příspěvek Jirásek

Trochu jsi hochu zaspal, Barča již v Rozhlase přes rok není. :haha: Mám pocit že nyní působí v tv Z1.
A JSDI poskytuje pouze data, šíří je ČRo. A ČRo, stejně jako ČT a ČTK, NENÍ státní organizace. Domnívám se proto, že jim nelze něco takového úředně nařídit, vše je pouze v rámci vzájemné dohody o spolupráci či zákonným ustanovením.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Tonny
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 15:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27383Příspěvek Tonny

....ČRo, stejně jako ČT a ČTK, NENÍ státní organizace. ...

Zákonem, který přikazuje koncesionářské poplatky tedy finančně zvýhodněná ve srovnání s jinými podnikatelskými subjekty. proto by měla dělat mimo jiné to, co stát považuje za službu a z našich daní a poplatků těžce platí.

Celá debata je o tom, že JEDNOTNÝ SYSTÉM DOPRAVNÍCH INFORMACÍ není jednotný, a že koordinátor nemá pravomoci, protože jak jsi sám uvedl, nemá možnost z různých důvodů ovlivnit např. co ČR vysílá. Obecně by se to dalo zjednodušit a zdůvodnit, že JSDI nemá vytvořeny podmínky, ale to už je ad absurdum.
Od koordinátora bych čekal, že mimo jiné i tohle bude zkoordinováno.

Edit 13:43 - odstranění nepřesné formulace
Naposledy upravil(a) Tonny dne 6.5.2009, 11:44, celkem upraveno 1 x.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Uživatelský avatar
freewall
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 18:39
Bydliště: od Kladna

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27384Příspěvek freewall

Jirásek píše:Trochu jsi hochu zaspal, Barča již v Rozhlase přes rok není. :haha: ................
tohle byl chyták, akorát jsem čekal jestli budeš první ty nebo Docent :blee: - jinak jak jsem psal a teď i Tonny - honosné názvy, honosná sídla a vybavení, pravděpodobně i honosné čerpání financí (pročpak to bylo tak dlouho "zkušební"). A pokud to třeba na západ od nás funguje (jak tu někdo psal) a u nás to nejde, tak asi je chyba někde jinde než v tabulkách, navigacích. Nebo že bych se mýlil ? :zamysl:
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
jzvara
Příspěvky: 20
Registrován: 17.11.2007, 8:41

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27426Příspěvek jzvara

Dobrý den,

rozumím některým publikovaným negativním pocitům, ale podstatná jsou fakta.

Jednotný systém dopravních informací pro ČR má za úkol integrovat dopravní data a dopravní informace o aktuální dopravní situaci z agendových systémů (Policie ČR, HZS ČR, silniční správní úřady, správci komunikací, obecní policie a dále zdravotnická záchranná služba, provozovatelé sítí atd.), telematických aplikací (kamerový systém, systémy sledování charakteristik dopravního proudu a tvorby kolon, liniové řízení provozu atd.) a od řidičů do Národního dopravního informančího centra. Odtud se přímo publikují a distribuují dopravní informace na ZPI (proměnné tabule), na www.dopravniinfo.cz a na RDS-TMC (služba JSDI_a_CRo) a dále data na základě smlouvy zdarma mohou odebírat z datového distribučního rozhraní ve formátu XML všichni, kdo je potřebují pro svoje dopravní informační služby, atd.
Můžete s tím souáhlasit nebo nesouhlasit, ale není možno nutit nikoho, kdo, co a jak má nebo nemá vysílat, pokud to neupravuje zákon (a RDS-TMC zákon neupravuje). To je třeba vzít na vědomí.
Není možno diktovat ani výrobcům navigací, jak mají nebo nemají implemetovat RDS-TMC a LT v ČR a jak mají postupovat.
Není možno diktovat ani uživatelům navigací, že si mají pravidelně aktualizovat mapy, atd.
Takhle to nefunguje. Data je možno nabídnout (stalo se), ale konkrétní postup je na nich a v jejich přímé odpovědosti.

Jednotný systém dopravních informací pro ČR postupně nabízí stále kvalitnější, aktuálnější a obsáhlejší dopravní informace a dopravní data o aktuální dopravní situaci na celém území ČR. V rámci publikace a distribuce přímo zajišťuje tři služby ZPI, web a RDS-TMC (JSDI_a_CRo). Vse ostatni je v souladu příslušným nařízením EU plně v kompetenci provozovatelů médií, provozovatelů jednotlivých dopravních informačních služeb atd. Kritika je třeba, ale měla by být založena na znalosti základních faktů.. Jaroslav Zvára
Uživatelský avatar
Scorpio_cz
Příspěvky: 678
Registrován: 5.6.2008, 19:21

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27429Příspěvek Scorpio_cz

jzvara píše:... Odtud se přímo publikují a distribuují dopravní informace na ZPI (proměnné tabule)...
Dobrý den,

k tomu mám taky poznámku. Ve středu večer kolem 19:30 jsme se vraceli z Moravy po D1 na Prahu. Proměnlivá tabule někde kolem 42km hlásila, že kolem prací na 28 a 21 km jsou 5-10km dlouhé kolony. Připravili jsme se tedy na dlouhé čekání, ale žádná kolona na místě nebyla. Jednalo se tedy o zcestnou informaci. Tabule jsou řízeny přímo Vámi, žádná navigace ani lokalizační tabulky za to nemohou, přesto ta informace byla hrubě zavádějící.

Pokud jsou to ty samé informace co vstupují do RDS-TMC, pak je jasné že výsledek bude velmi málo k použití.

Omlouvám se za OT ale nedalo se nereagovat, zvlášť když má člověk zážitek čerstvě v paměti.
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27430Příspěvek Docent

OT k těm kolonám - pokud např. na Blaníku hlásí, že je někde kolona, na 90% je ono místo průjezdné naprosto normálně. Naopak pokud je podle hlášení místo průjezdné, je tam stupeň minimálně 4.
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
vilik
Příspěvky: 600
Registrován: 29.11.2006, 16:26
Bydliště: Střední Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27444Příspěvek vilik

Trochu, ale opravdu jen trochu OT:
Já se ve čtvrtek vrátil z týdenní šlužebky z Německa. Projeli jsme celé Německo od východu na západ a zpět. Informační tabule byly na dálnici také a fungovaly podle mne tak, jak by to mělo vypadat. V některých úsecích omezení maximální povolené rychlosti, kterou se reguluje tok auto po dálnici. Občas jsme na rovném úseku viděli v dálce balík aut, ale při dodržování limitů se nám ho nikdy nepovedlo dojet. A nebylo potřeba vypisovat na informační tabule, že na XXtém kilometru je zácpa, protože tam někdo přejel veverku. :palec:
Takhle a ještě seriozní informace v RDS-TMC (informační tabule nemohou být všude) bych si představoval stav, blížící se ideálu. Ovšem toho se hned tak nedočkáme. Alespoň do té doby, pokud se u nás radikálně nezmění systém zadávání zakázek. :KO:
TomTom 910 Go, 930 GO aplikace 9.465, Europe 905.4754
TyTN II Kaiser, Western_and_Central_Europe_v.8.55.xxxx
Tonny
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 15:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27448Příspěvek Tonny

jzvara píše:Dobrý den,
rozumím některým publikovaným negativním pocitům, ale podstatná jsou fakta.
..... text sdělení ....
Jaroslav Zvára
Ano, podstatná jsou fakta -- V Rakousku a Německu nemám problém, přejedu hranice a do ČR A v TMC se indikujíÍ nesmysly.
To je fakt, který tu byl diskutován snad v desítkách případů.

Pane Zváro, stejně jako vy rozumíte negativním ohlasům, i já rozumím pojetí Vašich odpovědí. Vy veškeré své reakce podáváte ve smyslu my nic, to ti druzí. Chápu to. Jde o to, aby image JSDI byla zachována a pokud velká komunita lidí
- a zde na tomto webu se opravdu jedná o velkou komunitu lidí, převážně v praxi se snažících hojně využívat vámi dodávaná data/,
tedy pokud velká komunita lidí nějakým způsobem "kritizuje" vaše dílo, je třeba je "usměrnit".

Vše co zde uvádím /i minulé příspěvky/ vychází mimo jiné z toho, co jsem od Vás slyšel v panelové diskusi v Brně na loňském veletrhu. Tehdy jsme měl pocit, že se věci "hýbou", že je něco, co je silně pozitivní a že snad, pokud vše dobře půjde se "brzy" dočkáme "hmatatelných " výsledků.

Necítím, že by se něco "podstatně" změnilo k lepšímu. Alespoň ne v tom smyslu, aby se dalo datům z TMC důvěřovat když nijak, tak v informativní rovině. O automatickém přepočtu trasy v případě dopravní komplikace, který je spolehlivý ve zmíněném Rakousku a Německu si tady nechám zdát ještě dlouho. Nevím, jestli by to to nebylo kontraproduktivní, jak zde bylo mockrát uvedeno v diskusích.

Je celkem jednoduché připojit do poslední věty poznámku o znalostech základních faktů - ale je třeba si také uvědomit, že to, co bylo prezentováno jako velké plus, jako něco nového, co umožní řidičům, atd - přibližný výtah z Vašich slov v Brně - tak je zatím pro koncového uživatele zklamáním.

Poučil jsem se - a se znalostí základní problematiky z vašich vyjádření zde prohlašuji, že TMC je bohužel pro navigace TOMTOM s nejnovějšími mapami nepoužitelné. A opravuji svůj názor ve smyslu, že stav je způsoben i jinými subjekty nezávislými na JSDI.

Takže se loučím, já respektuji váš názor, chápu vás, chápu i teze, které tu vysvětlujete. Uznávám, že spoustu věcí nemůžete ovlivnit, na druhou stranu proč "to jinde jde?".
Přesto promiňte, vaše odpovědi na mne působí dojmem my nic, to oni, my za to nemůžeme.
Celkově jste mne nepřesvědčil, že RDS TMC bude v dohledné době použitelné.

Zdraví Vás Tonny z Hodonína

P.S. Je mi to celkem jedno, ale Mutěnice Čejkovice - dlouhodobá uzavírka - nevím, proč , ale TMC ji nezná - ani mapa webu JSDI
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27451Příspěvek Gumídek

Takže jsme se vrátili do komunismu. Jakmile někdo něco kritizoval, tak mu bylo vysvětleno, že nemůže kritizovat, protože nevidí do širších souvislostí.....Takže bychom měli držet hubu, protože my ničemu nerozumíme. Pane Zváro, vy jste si neuvědomili jednu věc. RDS-TMC bylo vymyšleno pro řidiče, ne pro vás, aby jste měli teplá místečka....Každý by měl ke svému zaměstnání přistupovat zodpovědně,a zvlášť ve službách, protože je to služba pro ostatní...Jenže na tomto serveru se nevyskytují jen lidé, kteří si zde jen stahují body zájmu. Jsou zde lidé, kteří si z navigací udělali koníček, a mnozí systému navigavání a ostatním s tím souvisejících funkcí rozumí více, než rádobyodborníci na JSDI.....Radši už dál psát nebudu, nechci se rozčílit. Všem se omlouvám za OT.... :mrk:
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27454Příspěvek Docent

Gumajzi, takhle to funguje všude, kam se cpou (zbytečně) státní peníze... portal.gov.cz - jaká to výtečná aplikace, ulehčení pro lidi komunikující se státní správou, budou mít pěkně všechno pohromadě na jednom místě, nebudou muset prohledávat tisíce jiných míst na webu... Tak jsem na tom slavném portále vyhledal e-mail na jednu státní instituci, poslal jim mail a ejhle, on se vrátil s tím, že adresa neexistuje...

Takže jsem si našel správný mail přímo na stránkách oné instituce a na kontakt portal.gov.cz jsem poslal nakvašený dotaz, jakže to s těmi informacemi vlastně je. A dostal jsem odpověď od jakéhosi příslušného ředitele příslušného pidiodboru ve smyslu "my nic, my muzikanti, my na ty stránky dáváme jen to, co nám ostatní pošlou". No hlavně že odstupující vláda stačila tomuhle idiotskému projektu na rozloučenou poslat ještě miliardu :KO: .

Další příklad: pořídili jste si elektronický podpis a myslíte si, že díky němu pošlete na finanční úřad prostinký mail "vraťte mi, prosím, přeplatek na dani..."? Ale omyl, s FÚ musíte komunikovat výhradně prostřednictvím daňového portálu, kde pěkně v pracně nalezeném formuláříčku vyplníte všechny potřebné údaje (samozřejmě za předpokladu, že používáte Windows a IE, s nějakým Firefoxem či Operou samozřejmě neuspějete, o Linuxu nemluvě) ... Že vás to stojí stonásobek času co ten mail? Ale to prostě Íčko a další blbečky nezajímá, hlavně že je kam cpát miliardy, z nichž minimálně 15% odteče do těch správných kapes...
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
jzvara
Příspěvky: 20
Registrován: 17.11.2007, 8:41

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27476Příspěvek jzvara

Dobrý den,
jasně, na negativní názory máte právo a v každém případě je vítám.
Dodávám a zdůrazňuji, že JSDI zatím není dokončeno. Prosím vezměte v úvahu, že ještě před dvěma roky měla celá ČR méně telematických aplikací než jediný tunel pod Labem v Hamburku. A orgány, organizace a instituce předávání dopravních informací neměli a v některých případech dosud legislativně nemají v popisu práce. JSDI však bohužel není ani vláda ani parlament.
V tomto kontextu nelze tvrzení, že všechno je špatně a nic nefunguje, přijmout (viz další země střední a východní Evropy). Budte-li chtít vývoji pomoci, každého "pozitivně a optimisticky naladěného jedince" vítáme. Ostatní informacemi o stavu a výjoji dopravních informací uspokojit neumím, což je mi líto, ale věřím, že oceníte alespoň mojí upřimnou a poctivou snahu. A teď jdu zase intenzivně pracovat, abychom se dostali s projektem JSDI zase o další kousek vpřed :-). Děkuji za pochopení, Váš zájem a za podporu.
Jaroslav Zvára, koordinátor realizace Jednotného systému dopravních informací pro ČR
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27484Příspěvek Jirásek

Dnes příjemné relativně překvapení:
V Praze se konal maraton, "půlka" Prahy uzavřená. A ono se to objevilo i na JSDI! Většinou se takovéto akce (relativně velmi krátkodobé, pár hodin) neobjeví.
Pravděpodobně se nikdo z příslušných činitelů státní správy nenamáhá to oznámit. Že by se blýskalo na lepší časy?

Nebo to způsobilo moje upozornění o konání akce na JSDI. I v tom případě chvála.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Tonny
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 15:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27487Příspěvek Tonny

A byla to data z JSDI?
Nebyla to Regina s Globall Assistance daty?
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Odpovědět