Výpočet trasy

Vše o navigacích značky TomTom
xmedh02
Příspěvky: 5
Registrován: 25.6.2007, 14:53

TomTom naviguje neoptimalne..

Příspěvek: # 18892Příspěvek xmedh02

Jednou jsem jel na trase Kralupy-Horomerice-Brevnov, a koukam ze mne to na Evropsky tahne pres Kulatak, a ne tou prnvi krizovatkou pred Kulatakem, byt ta cesta je o 2 km a 1 minutu kratsi..

Tak jsem to zkoumal, a dokazu to reprodukovat:

Pokrocile planovani: Praha / krizovatka / Vitezne namesti / Kdekoliv -> Praha / krizovatka / LIbeznicka / Kdekoliv.

Vsimnete si, ze to tahhne pres magistralu coz je o neco delsi a pomalejsi.. Kdyz dam navigovat z treba Veletrzni 27, tak to vymysli cestu spravne. Proste jako by pri delsi ceste vic preferoval hlavni silnice nez kratsi/rychlejsi cestu..

Jinak pouzivam PalmOS, verze 6.0.30 (8270), mapa eastern_europe v680.1466
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: TomTom naviguje neoptimalne..

Příspěvek: # 18904Příspěvek Jirásek

Již se tu o tom několikrát psalo a diskutovalo, proto se pokusím shrnout.
TomTom nenaviguje optimálně - neumí to.
Nejkratší - spočítá nejkratší průjezdnou cestu (dle mapových podkladů) bez ohledu na kvalitu vozovky, čas a pod.
Nejrychlejší - vypočte nejrychlejší trasu dle informací o maximálních povolených rychlostech, které má v podkladech. Samozřejmě dává přednost "kvalitnějším" silnicím. Bez ohledu na vzdálenost. Nezohledňuje obecné zatížení provozem, proto Nejrychlejší často není nejrychlejší, zvláště v Praze (zde se to skoro přímo vylučuje :( )či větších aglomeracich.
Upozorňuji, neuvažoval jsem IQ Routes, tato funkce může Nejrychlejší trasu upravit.

Dodatek - příspěvek xmedh02 (teda to je alias, kdo to má psát) jsem sem přesunul, byl původně jinde.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
EditorPO
Příspěvky: 1
Registrován: 3.8.2008, 21:22

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19361Příspěvek EditorPO

Zdravím všetkých majiteľov TomTom.
Som tiež čerstvým vlastníkom GO930T a hneď som ju podrobil ťažkej skúške - prešiel som na dovolenke 6000 km cez Európu (Praha, Frankfurt, Paríž, Bordeaux, Castelló de la Plana pri Valencii, Montpellier, Milano, Balaton). Nemal som s ňou najmenšie problémy, úspešne ma navigovala až ku vchodu hotelu a verím, že tou najlepšou trasou v meste. Overil som si to v Prahe, ktorú akotak poznám. Predpokladané časy príchodu som kvôli odpočinkovým prestávkam naťahoval, ale s tým som rátal už pri plánovaní cesty. Napriek tomu som mal stále prehľad, že kedy asi dorazím do cieľa.
Neviem si ani predstaviť tie problémy, keby som nemal navigáciu. Za Bordeaux sme zišli z dialnice, pretože sme chceli prejsť krížom cez Španielsko do Valencie. Navigovalo nás to dobrými cestami, krásnymi dedinkami a cez tunel v Pyrenejách. Proste paráda. Jediný kiks vyviedla práve v Bordeaux, kde som chcel po ubytovaní sa natankovať a ísť s rodinou na večeru. Dal som vyhľadať najbližšiu benzínku, ale keď sme tam dorazili, tak sme zistili, že benzínka už neexistuje. Keď som išiel k ďalšej v poradí, tak sme aspoň náhodou objavili McDonald, vďaka čomu som jej predošlý neúspech odpustil :-). Samozrejme za ten kiks nemohla navigácia, ale nedokonalosť mapy. Navigáciu som používal aj "v ruke", keď sme sa ako turisti pohybovali v nejakom meste. Taktiež bez problémov. Vďaka navigácii som prešiel Európu bez stresov a blúdenia.
škoda je, že stále sa moc nevyznám v systéme navigácie, tak som nestihol pred dovolenkou spojazdniť multimediálny prehrávač a taktiež zaznamenávanie prejdenej trasy, ale na to sa pripravím na budúci rok, keď chcem vyraziť na škandinávsky poloostrov.
Prajem Vám podobné zážitky a spokojnosť s Vašou navigáciou.
TomTom GO 930T, Hyundai Lantra Wagon 2.0 GLS
Copanek
Příspěvky: 20
Registrován: 23.6.2007, 18:56

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19362Příspěvek Copanek

Hezké, rád čtu pozitiva a toto mě utvrzuje v tom, že mám tu nejlepší značku navigace...
GO 910, apl. 8.300, WCE 815.2003, EE 608.24365
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19363Příspěvek Gumídek

Jirásku,úplně pravdu nemáš. V případě,že zadáš nejkratší trasu, a TomTom objebí,že jsou na ní silnice uvedené jako nezpevněné,tak se tě zeptá,jestli se jim budeš chtít vyhnout,nebo ne.....Já pořád tvrdím,že TomTom není nejlepší navigace,ale je to jak s telefonem Nokia. Ona Nokia také není nejlepší mobilní telefon,ale percentualní počet prodaných mobilů ve prospěch Nokie(cca 40%) hovoří jasně. S TomTomem je to úplně stejné....Příjemné uživatelské prostředí,snadná a rychlá ovladatelnost,snadné nahrávání bodů zájmu(bez nutnosti instalace dalšího programu do PC) dělá z TomToma velmi dobrou silniční navigaci. A může se někdo stavět třeba na hlavu,tato fakta tím nezpochybní.....
vbum
Příspěvky: 5
Registrován: 26.4.2008, 12:58

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19366Příspěvek vbum

Mně se navigace na to, jestli se chci vyhnout nezpevněné silnici zeptala jen snad jednou zpočátku, pak už ne. Prosím je možno tuto volbu někde v menu zapnout a vypnout? Možná jsem to omylem udělal, ale tuto možnost jsem už teď neobjevil. :(
Díky.
TomTom GO 920T, TomTom HOME 2.8.1.2218, NavCore 9.026, Western and Central Europe 865.3245
Kozelsky
Příspěvky: 285
Registrován: 17.8.2007, 14:11

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19373Příspěvek Kozelsky

Gumajz píše:Jirásku,úplně pravdu nemáš. V případě,že zadáš nejkratší trasu, a TomTom objebí,že jsou na ní silnice uvedené jako nezpevněné,tak se tě zeptá,jestli se jim budeš chtít vyhnout,nebo ne.....Já pořád tvrdím,že TomTom není nejlepší navigace,ale je to jak s telefonem Nokia. Ona Nokia také není nejlepší mobilní telefon,ale percentualní počet prodaných mobilů ve prospěch Nokie(cca 40%) hovoří jasně. S TomTomem je to úplně stejné....Příjemné uživatelské prostředí,snadná a rychlá ovladatelnost,snadné nahrávání bodů zájmu(bez nutnosti instalace dalšího programu do PC) dělá z TomToma velmi dobrou silniční navigaci. A může se někdo stavět třeba na hlavu,tato fakta tím nezpochybní.....
Presne tak ....
TomTom GO930T
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19379Příspěvek Jirásek

Gumajz píše:... V případě,že zadáš nejkratší trasu, a TomTom objebí,že jsou na ní silnice uvedené jako nezpevněné,tak se tě zeptá,jestli se jim budeš chtít vyhnout,nebo ne.......
Nojo, ale tato informace MUSÍ BÝT UVEDENA v mapových podkladech. Za poslední měsíc mne několikrát TT zavedl při toulkách na polňačku pro traktory (údajně asfaltka) :shock3: a naopk, objevil jsem údajnou nezpevněnou silnici krásně vyasfaltovanou. Ale bylo to při toulkách, kdy jsem se kochal okolím, nevadilo mi to. Jinak samozřejmě používám hlavu a podobným situacím se snažím zdaleka vyhnout (zatím úspěšně).
Tímto se omlouvám za nepřesnost. :usmev:
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
Mudrunka
Příspěvky: 92
Registrován: 18.3.2007, 21:21

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19380Příspěvek Mudrunka

Gumajz píše:Jirásku,úplně pravdu nemáš. V případě,že zadáš nejkratší trasu, a TomTom objebí,že jsou na ní silnice uvedené jako nezpevněné,tak se tě zeptá,jestli se jim budeš chtít vyhnout,nebo ne.....Já pořád tvrdím,že TomTom není nejlepší navigace,ale je to jak s telefonem Nokia. Ona Nokia také není nejlepší mobilní telefon,ale percentualní počet prodaných mobilů ve prospěch Nokie(cca 40%) hovoří jasně. S TomTomem je to úplně stejné....Příjemné uživatelské prostředí,snadná a rychlá ovladatelnost,snadné nahrávání bodů zájmu(bez nutnosti instalace dalšího programu do PC) dělá z TomToma velmi dobrou silniční navigaci. A může se někdo stavět třeba na hlavu,tato fakta tím nezpochybní.....
no, já bych to tak jednoznačně neviděl. Jistě je to běžný pohled člověka, který zná akorát „svůj píseček“ a vedle nevidí, nebo vidět nechce.
Nokia je opravdu snad nejprodávanější telefon, a to z důvodu, že prostých lidí bez jakékoliv šance na kreativní myšlení je stále dost a dost a ono to pouze telefonování přeci stačí.
Zrovna tak Velký Tomík je v podstatě jednoduchý, a to tak, že prostému člověku bez nároku na kreativní myšlení stačí, dokonce se dá říci, že plně využívá jeho mozkový potenciál tím, že tak nějak navede tam, kam potřebuje. Jiným to většinou nestačí a pak je třeba se podívat jinam. Mám zkušenosti se softy – viz podpis + s polskou automapou a můžu jednoznačně prohlásit, že Velký Tomík je jednoznačně z nich nejhorší. Nejhorší děs jest absence optimální trasy a pak totální impotence v přípravě složitějších tras. Ale jak říkám, těžko to vyprávět někomu, koho vedlejší píseček nezajímá ani náhodou…… :usmev:
HW: Samsung Omnia i900
SW: Route66; iGO 8; TT 7.450 a na staré mašině NAVIGON 6.2 + POI Warner3; AutoMapa; ViaGPS 1.5; Dynavix 7 v.2.3 ČR
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19382Příspěvek Gumídek

V pořádku. Líbí se mi,jak jsi hned odhadl všechny,kdo používají TomToma. Jsem prostý,primitivní člověk s absencí kreativního myšlení. Jen se mi líbí,jak jsi krásně pohaněl to,co ostatním lidem vyhovuje. Já jsem ani Nokii,ani TomToma nevychvaloval. Jen jsem citoval prodejní statistiky. A ty jsi to Mudrunko vzal jako osobní útok. Sice nechápu,jak jsi to myslel s tím písečkem,asi abych vyhodil TomToma,a šel si koupit to,co používáš ty,ale to neudělám,protože já jsem spokojený,i když nemám podle tebe kreativní myšlení. Takže všichni,kdo používají TomTomy jsou podle tvého soudu vlastně v podstatě blbečkové....A dovol jednu poznámku,já nemám mobil jen na telefonování aposílání sms...Budeš se divit,ale i blbečkové dokážou využívat i jiné funkce...
Naposledy upravil(a) Gumídek dne 4.8.2008, 10:33, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19383Příspěvek Jirásek

Prosím zúčasněné strany o zachování MÍRU až na věky - amen :usmev:
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19384Příspěvek Gumídek

Já jsem jen nepochopil,proč Mudrunka hned začal urážet ty,kteří nepoužívají to,co on...
Uživatelský avatar
Mudrunka
Příspěvky: 92
Registrován: 18.3.2007, 21:21

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19385Příspěvek Mudrunka

ale Gunajzi, nemusíš se hned čerit… Já jenom reagoval na Tvou informaci,
cituji
Příjemné uživatelské prostředí,snadná a rychlá ovladatelnost,snadné nahrávání bodů zájmu(bez nutnosti instalace dalšího programu do PC) dělá z TomToma velmi dobrou silniční navigaci. A může se někdo stavět třeba na hlavu,tato fakta tím nezpochybní..... – konec citace

a to z důvodu, že s tím zásadně nesouhlasím. Opravdu Velkého Tomíka z těch, co mám v podpisu vidím jako nejhorší volbu, dokonce se dá říci i Dynavix v poslední verzi je lepší…..
Jinak mě celkem pobavilo, že víš s čím jezdím, ale pouze pro Tvou informaci, i Velký Tomík se občas sveze. Výhradně ale u cest, kdy o nic nejde, dokonce v tom vidím jistý druh masochismu. A kdy to u mě s konečnou platností prohrál? Když jsem si potřeboval připravit trasu do Chorvatska s objezdem Slovinska a s využitím jen nezpoplatněných silnic v Maďarsku. Jako jediný soft – totální nepoužitelnost.
A pro úplnost, já používám mobil Nokii a jsem spokojený. Dokonce nechápu lidi, kteří se na ni dívají přes prsty. Volá, píše SMS a dokonce téměř ve zdraví přežila i let z 1. patra na beton. To prostě žádný stroj jiné značky nedokáže…. :usmev:
Mír v duši :blazen:
HW: Samsung Omnia i900
SW: Route66; iGO 8; TT 7.450 a na staré mašině NAVIGON 6.2 + POI Warner3; AutoMapa; ViaGPS 1.5; Dynavix 7 v.2.3 ČR
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19389Příspěvek Gumídek

1) Nejsem Gunajz...2) Čeří se voda.... Kdybych se měl čílit kvůli takovým pitomým připomínkám,jaké máš ty,nebo Docent,tak už by mi hráblo. Tobě nejde o konstruktivní debatu. Ty jen chceš mít pořád pravdu. Ano,TomTom je to nejhorší na světě. Jsi spokojený ?? Jestli ano,tak už dej pokoj. Ale z druhé strany,aspoň vím,co tě vytáčí. A jednu připomínku. Máš TT ve verzi 6..A kritizuješ TomToma.To je stejné,jako kdybych dnes kritizoval škodovku,že vyrobila Favorita,a že je to krám. Ale ona dnes vyrábí Auta o dvě generace mladší....TomTom už také vyrábí verzi 8,jak v mapách,tak v navcore...Divné,že..No,jo pokrok nezastavíš...Jo,a chápu,že jde o masochismus. Protože jezdit podle dva roky staré mapy,to je spíše bláznovství...To je jako mít dva roky starý plán Prahy,a rozčilovat se,že tam chybí nové ulice.....
Uživatelský avatar
Mudrunka
Příspěvky: 92
Registrován: 18.3.2007, 21:21

Re: Výpočet trasy

Příspěvek: # 19390Příspěvek Mudrunka

Gumajzi, ne Gunajzi, děkuji že mě dáváš do nejvybranější společnosti osob kterých si navýsost vážím jednak pro jejich vědomosti, ale i názory mnohdy podobné mým.
Mír v duši :blazen:
EDIT:
ano, mám verzi 6, pravda. Není to však moje vina, že výrobce softu si natolik váží svých PDA zákazníků, že s verzí 7 je to tak, jak je. :usmev:
HW: Samsung Omnia i900
SW: Route66; iGO 8; TT 7.450 a na staré mašině NAVIGON 6.2 + POI Warner3; AutoMapa; ViaGPS 1.5; Dynavix 7 v.2.3 ČR
Zamčeno