nastavení rychlosti

Vše o navigacích značky TomTom
EVIZ
Příspěvky: 35
Registrován: 18.2.2007, 22:25

nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21223Příspěvek EVIZ

Dají se u TT 920 nastavit ruzné rychlosti pro silnice ,dálnice a pod Díkúmyslím tím pro výpočet trsy když třeba pojedu BMW a pak třeba trabantem/
Kozelsky
Příspěvky: 285
Registrován: 17.8.2007, 14:11

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21234Příspěvek Kozelsky

Vcelku myslim nesmyslny dotaz, protoze je jedno jestli pojedes BMW nebo BMV (Bakelitove Motorove Vozidlo), protoze vzdy navigace trasu pocita podle dane silnice nebo dalnice (a tomu odpovidajici rychlosti). Neznam zadneho majitele trabantu, ktery by mel GPS a navic pokud takovy existuje, tak trabant umi jet 90 i 130.
TomTom GO930T
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21236Příspěvek Docent

Jedno to rozhodně není, protože TT je tak geni(t)ální, že dokáže najít jako nejrychlejší trasu, která je o celé 4 minuty rychlejší než trasa nejkratší, zato ovšem o 92 km delší. Pokud by tam šly nastavit rychlosti pro jednotlivé typy silnic, tak by pro onoho Trabanta ta o 92 km delší trasa rozhodně nejrychlejší nebyla. Trabant možná 130 jede, ovšem po dálnici z kopce s větrem v zádech, a takových úseků u nás moc nebude.

Tohle umí navigace, kterou mám v podpisu - prostě si nastavím rychlosti na jednotlivých typech silnic, a navigace je pak bere v úvahu při výpočtu trasy. Takže s tím BMW pak můžu mít úplně jinou nejrychlejší trasu než s tvým BMV.
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
vilik
Příspěvky: 600
Registrován: 29.11.2006, 16:26
Bydliště: Střední Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21238Příspěvek vilik

Docente, mám pocit, že jsi trochu mimo. A nebo jsi tak geni(t)ální, že např. připlánování trasy z Prahy do Mnichova víš, po které silnici pojedeš a jak rychle. To pak tu navigaci nemusíš mít. Tedy jestli ta v tvém podpisu ví kde je Mnichov a nemusíš jí to ukazovat na mapě. :zamysl:
TomTom 910 Go, 930 GO aplikace 9.465, Europe 905.4754
TyTN II Kaiser, Western_and_Central_Europe_v.8.55.xxxx
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21239Příspěvek Docent

Spíš mám pocit, že někteří z vás mají problém pochopit, vo co go... Nevím, po jaké silnici pojedu do Mnichova nebo třeba do Pr...čic, ale vím, jak rychle jezdím po dálnici, jak po silnici 1. třídy, jak ve městě. Takže to tak mám v navigaci nastavené a když chci nejrychlejší cestu, tak mně navigace najde nejrychlejší cestu podle toho nastavení. Kdybych měl Porsche, tak nebudu mít na dálnici nastaveno 120, ale třeba 170, a ta navigace třeba najde jinou nejrychlejší cestu... Doufám, že to není příliš složité, a že alespoň napodruhé někteří pochopí :blee: .
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
vilik
Příspěvky: 600
Registrován: 29.11.2006, 16:26
Bydliště: Střední Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21241Příspěvek vilik

A k čemu by ti bylo, kdyby jsi si na svém Porschi nastavil 170 na dálnici a jel po tankodromu D1 z Prahy do Brna? K čemu ti bude nastavení nějakých rychlostí a potom ti navigace naplánuje trasu cestou, kterou se to nedá tak rychle jet, nebo naopak bys mohl jet rychleji? Proč bych tohle všechno dělal když to za mě udělá výrobce map a podstatně kvalitněji, jelikož vychází ze skutečných údajů, kdežto ty se jen domníváš, nebo máš představu jak rychle jet, nebo jak bys chtěl jet rychle? Co mají společného s plánováním trasy tvoje jízdní rychlosti?
Jeden postřeh z dvouapůlletého používání navigace (TomToma, jen pro pořádek). Po naplánování trasy vždy vidím, kdy přijedu do cíle. Skutečný příjezd se nikdy nelišil o víc jak 5 minut, nahoru i dolu. Tedy pokud jsem nepotkal nějaký karambol na silnici.
TomTom 910 Go, 930 GO aplikace 9.465, Europe 905.4754
TyTN II Kaiser, Western_and_Central_Europe_v.8.55.xxxx
Ice
Příspěvky: 104
Registrován: 3.9.2006, 22:25

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21242Příspěvek Ice

já bych taky ty rychlostní limity urpavil k obrazu svému. on poukazuje na to že nejrychlejší a nejkratší trasa můžou klamat v optimálnosti při výběru. já většinou dojedu do cíle opriti odhadované trase navigace TT vždy tak o 10% - 30% dříve než mi píše. A nevybírá vždy optimální trasu
vilik
Příspěvky: 600
Registrován: 29.11.2006, 16:26
Bydliště: Střední Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21246Příspěvek vilik

Ale výběr optimální trasy neovlivníš úpravou rychlostních limitů všeobecně. To by jsi musel upravit konkrétní silnice, po kterých by tě ta navigace měla vést. a to pak navigaci nemusíš mít, nebo ti stejně spočítá trasu jinak, protože ty tvoje úpravy neuzná za optimální.
Ty vaše úpravy by možná byly použitelné, pokud jezdíte stále stejnou trasu. Ale pokud se vydáš někam do neznáma, tak za
1. neznáš místní podmínky
2. někdy vypadadá navigování nesmyslně, ale po hlubším prozkoumání navi ví, co dělá. Já se o tom přesvědčil mnohokrát.

A že je rozdíl mezi nejkratší a nejrychlejsí trasou je známé.
TomTom 910 Go, 930 GO aplikace 9.465, Europe 905.4754
TyTN II Kaiser, Western_and_Central_Europe_v.8.55.xxxx
Uživatelský avatar
Crusy
Příspěvky: 755
Registrován: 14.8.2007, 11:44
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21247Příspěvek Crusy

Tohle by mělo mít na starosti IQRoute né..??? Aby se navolila "optimální" trasa.. :zamysl:
Samsung Galaxy S III mini GT-I8190N
Lenovo IdeaTab A8-50 G3
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21252Příspěvek Docent

Jo tak pardon, vilíku, já netušil, že do Mnichova pojedeš po D1, já psal konkrétně příklad pro ten Mnichov, když už jsi ho nadhodil, víš? Prostě jsi nepochopil, vo co jde v prvním příspěvku: BMW a vejtřaska mají dost různé rychlosti, ale TT spočítá jako nejrychlejší jednu jedinou trasu, bez ohledu na to, jestli se do cíle vydáš tím BMW nebo tou vejtřaskou, a dotyčný se tázal, zda si někde ty rychlosti může nastavit, protože ho logicky napadlo, že nejrychlejší trasa pro BMW nerovná se nejrychlejší trasa pro vejtřasku...
Naposledy upravil(a) Docent dne 3.10.2008, 6:37, celkem upraveno 1 x.
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
EVIZ
Příspěvky: 35
Registrován: 18.2.2007, 22:25

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21253Příspěvek EVIZ

Docent píše:Jo tak pardon, vilíku, já netušil, že do Mnichova pojedeš po D1, já psal konkrétně příklad pro ten Mnichov, když už jsi ho nadhodil, víš? Prostě jsi nepochopil, vo do jde v prvním příspěvku: BMW a vejtřaska mají dost různé rychlosti, ale TT spočítá jako nejrychlejší jednu jedinou trasu, bez ohledu na to, jestli se do cíle vydáš tím BMW nebo tou vejtřaskou, a dotyčný se tázal, zda si někde ty rychlosti může nastavit, protože ho logicky napadlo, že nejrychlejší trasa pro BMW nerovná se nejrychlejší trasa pro vejtřasku...
Pánové docent má pravdu,když pojedu dejme tomu z Prahy do Berlína já s Hyundaí Santa fe tak pojedu dejme tomu po dálnici 130,jenže když pojede stejnou trasu moje dcera s Nissan Microu plně naloženou tak pojede 80 a navigace tudíž spočítá jinak příjezd.Toto jsem řešil když jsme se letos o navigaci střídali.Dvě auta,dva řidiči,dvě jiné rychlosti po stejných komunikacích.
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21254Příspěvek Jirásek

Rychlostní limity jsou samozřejmě v navi zanešené, respektive jsou v mapách.
Pokud není zanesen rychlostní limit přímo pro daný úsek (maximální povolená rychlost), navi počítá v intravilánu s max 50km/h, mimo intravilán 90km/h, dálnice a podobné 130km/hod. Pro výpočet použije právě tyto informace a sníží je o cca 10% - 20% dle typu silnice (to je prosím můj odhad po zkušenostech). Pokud to převedu do reálna, dálnice má maximum 130 km/h, navi počítá s průměrnou cestovní rychlostí okolo 115km/h. Upozorňuji, je to můj odhad z cestování.
Toto všechno samozřejmě může upravit ještě IQ Routes, případně další fíčury dle jednotlivých typů navigací a jejich výrobců.
Prot se stává, hlavně na dálnici, že za ideálních podmínek řidič přijede do cíle o pár minut dříve, než původně navi vypočítala. Jede těch 120 - 125 a jednoduše nažene trochu času. Pokud však pojedete po "okreskách" a nebudou vyložené problémy, většinou se navi trefí skoro přesně. Při nedávném srazu POI.CZ mne až překvapila přesnost výpočtu mého XL při cestě z Kamýku do Štěchovic (vše prakticky po okreskách). To je alespoň moje zkušenost.
Osobně, jako uživatel, nevidím nejmenší důvod pro ruční editaci cestovních rychlostí. Kdysi jsem pro plánování používal InfoMapu, kde tato možnost byla. Málo kdy jsem se trefil a výpočet byl korektní. Oni výrobci navigací přeci jenom mají zkušenosti, jejich testeři zkouší a testují. Proto jsou přednastavené hodnoty většinou ideálně optimalizované.
Chápu, že někomu by vyhovovala tato možnost editace (viz výše), jenže nepřineslo by to výrobcům problémy? Každý by se v tom pošťoural a následně stěžoval, že to počítá špatně. Jsem v tomto silný pesimista (i ze zkušeností z tohoto fóra v daleko triviálnějších otázkách).
A pokud je někdo magor, jezdící po našich dálnicích 160, okreskách 120 a ve městě 100 - tak nepotřebuje navigaci, hubu si (a bohužel častěji někomu jinému) rozfláká stejně. A je úplně jedno, jestli má BMW, Lamborgini nebo Felicii. Ne vždy to dopadne TAKTO. Ale toto je jiná problematika, která sem nepatří a za kterou se předem omlouvám.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
Plano
Příspěvky: 125
Registrován: 18.6.2006, 14:06
Bydliště: pár kilometrů od Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21256Příspěvek Plano

Shrnutí:
bod 1: Docent má vždycky pravdu
bod 2: Docent se nikdy nemýlí
bod 3: Pokud i přesto Docent pravdu nemá, platí bod 1.
:mad2:
Hyundai Santa Fe 2,0 CRDi 4x4
TomTom GO 750 Traffic, v9.465, Maps: Europe_East v905.4754
Beltronic RX65 Euro


www.e-samolepky.eu

Fotky radarů - rozdělení dle kategorií
Kozelsky
Příspěvky: 285
Registrován: 17.8.2007, 14:11

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21259Příspěvek Kozelsky

Docent píše:Jedno to rozhodně není, protože TT je tak geni(t)ální, že dokáže najít jako nejrychlejší trasu, která je o celé 4 minuty rychlejší než trasa nejkratší, zato ovšem o 92 km delší. Pokud by tam šly nastavit rychlosti pro jednotlivé typy silnic, tak by pro onoho Trabanta ta o 92 km delší trasa rozhodně nejrychlejší nebyla. Trabant možná 130 jede, ovšem po dálnici z kopce s větrem v zádech, a takových úseků u nás moc nebude.

Tohle umí navigace, kterou mám v podpisu - prostě si nastavím rychlosti na jednotlivých typech silnic, a navigace je pak bere v úvahu při výpočtu trasy. Takže s tím BMW pak můžu mít úplně jinou nejrychlejší trasu než s tvým BMV.
Jeho dotaz nebyl na NEJRYCHLEJSI nebo NEJKRATSI trasu, takze tva reakce a odpoved byla celkem MIMO MISU a jako vzdy se zase rouzpoutala zbytecna debata. Melo se to hned zamknou a byl by klid. On chtel mit moznost zvolit trasu RYCHLE nebo DLE PREDPISU a to TT neumoznuje (a chtel jet tou samou cestou).
TomTom GO930T
Uživatelský avatar
fox50
Příspěvky: 885
Registrován: 16.1.2008, 12:29
Bydliště: Praha

Re: nastavení rychlosti

Příspěvek: # 21260Příspěvek fox50

Souhlasím s Jiráskem.
Jenom poznámka, ten kdo má TT a ví že nepojede více jak 70Km/h (třeba zmiňovaným trabantem) existuje v TT volba "omezená rychlost" :grin:
TomTom Go920 app: 9.510 + 8GB SD + RDS-TMC 4V00.010.2
Mapa: Europe 930.5563
TomTom Home 2.9.7.3256
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Odpovědět