Stromová struktura zobrazení kategorií

Vše o tvorbě POI pro ČR (developer)
Henry
Příspěvky: 1330
Registrován: 2.10.2005, 17:43
Bydliště: Bolatice
Kontaktovat uživatele:

Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14712Příspěvek Henry

Chtěl bych rozvést diskuzi na téma stromová struktura kategorií. Možná jste si jako správci kategorií všimli dvou nových rolovacích nabídek ve správě kategorií. Tentokrát jsem totiž testoval tuto funkčnost poloveřejně. V budoucnu pravděpodobně NEBUDOU mít správci kategorií možnost sami si volit v který částech stromové struktury kategorie budou.
Zatím jsem vytvořil následující strom (naprogramované to mám zatím kvůli výkonu pouze na jednu podúroveň, ale to se dá lehce změnit):

Kód: Vybrat vše

|-Radary
| |-CZ-Radary
| |-SK-Radary
|
|-Jídlo
|
|-Palivo
| |-Znackove_palivo
| |-Neznackove_palivo
| |-LPG_CNG
|
|-Parkoviste
|
|-Ubytovani
|
|-Preprava
| |-Auto_moto
| |-Vlak
| |-Letadlo
|
|-Nakupy
|
|-Banka
| |-Pobocky_bank
| |-Bankomaty
|
|-Zdravotnictví
|
|-Zabava
| |-Kulturni_zarizeni
| |-Sport
| |-Turistika
| |-Atrakce
|
|-Ostatni
Takže dávejte vaše návrhy, jak byste strom upravili.
http://www.poi.cz/index.php?poi=strom1

Soukromé kategorie nebudou ve stromu obsaženy (ani vlastní).
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14716Příspěvek Gumídek

Já jsem pro. Ale myslím si,že teď hned asi nikoho nic moc nenapadne,spíše až za provozu....Znáš to...
Uživatelský avatar
mila-p
Příspěvky: 940
Registrován: 2.5.2006, 21:05
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14721Příspěvek mila-p

No pokud strom, tak zde přikládám návrh - spíše jakousi představu.
Obrázek
TomTom GO 950 Traffic RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: EU+US v845.2702
TomTom GO 730 Traffic, RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: W_a_C_E v840.2562, Waze
Samsung Galaxy Note 16GB, Win 10 Home 64bit
Uživatelský avatar
fox50
Příspěvky: 885
Registrován: 16.1.2008, 12:29
Bydliště: Praha

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14723Příspěvek fox50

Jsem pro, zachovat stávající dělení jak je definováno názvem. Až později bych začal uvažovat o dalších podskupinách.

Třeba radary a čerpací stanice nemá smysl dále dělit do stromu. U obchodů si taky nejsem o dělení moc jistej.
Každý preferuje něco jiného. Někdo značku paliva (třeba jenom Shell), někdo stát (jenom v ČR), někdo značkovost( Nikdy by nekoupil benzín v místním bývalém JZD). Ale všichni se shodnem že bude dobrý když budou všchny čerpací stanice pod kořenovou skupinou "Čerpací stanice".

Zatím jediný co mi dává smysl na hlubší dělění jsou banky a bankomaty.
Společná kategorie "Peněžní ústavy" a pod tím Banky, Bankomaty, spořitelny možná pošty.

Pak je ještě otázka, zda může být provázanost. Zda může být třeba benzínka zároveň pod "Čerpací stanice", "Jídelny", "Parkoviště" protože se tam dá jak načerpat benzín, tak zaparkovat na celou noc, a ještě najíst.

To co navrhuje milan-p mi příde jako cesta do pekla, kde bude v každé kategorii pár položek a nikdo se v tom nevyzná.
Dobré by to bylo v případě, kdy by bylo zachováno stávající zobrazení a strom byl jenom jako jiný pohled na kategorie POI.
Což by vyžadovalo to co je posáno v předešlém odstavci. Ale vedlo by to k duplicitám v navigaci a nebo ke zesložitění vytváření souborů pro navigace. Musle by každý mít seznam uzlů které si generuje a při vygenerování by u duplicitních položek musel určit do které kategorie chce danou položku zařadit. Jinak řečeno, při generování jídelen by generátor zjistil že má člověk v seznamu uzlů i benzínky a zeptal by se zda pro konkrétní položku (která je v obou uzlech) zahrnout do této kategorie(chce se najíst a je mu jedno že je to benzínka) nebo ne(je to benzínka a ne pořádná restaurce). Ale to už je tak složitý že to je spíše do aplikace pro platící, než do webové stránky.

Tak jak Henry 8-) to je ale oříšek co. :nositka:
TomTom Go920 app: 9.510 + 8GB SD + RDS-TMC 4V00.010.2
Mapa: Europe 930.5563
TomTom Home 2.9.7.3256
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14725Příspěvek Jirásek

Tak jsem přiřadil svoje kategoie (bankomaty, banky a další) do stromu. Počítám že pár aktivnějších správců to již také udělalo.
A nyní co mne zajímá. Jak jsem pochopil, systém funguje jako slučování kategorií, co bude přiřazeno, to se sloučí do jedné kategorie. Pochopil jsem dobře?
Navíc bude možné podívat se, co je v daném místě za kategorie. Zatím mi tento odkaz nefunguje, neukáže mi to mnou přiřazené kategorie. Bude možnost stahovat z tohoto stromu i jednotlivé kategorie?
Příklad: chci bankomay jedné banky, nechci se probírat kategoriemi. Vyberu si ve stromu bankomaty, nechám zobrazit jednotlivé kategorie a stáhnu jenom tu, která mne zajímá.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
VitaCapek
Příspěvky: 41
Registrován: 18.3.2008, 21:10

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14726Příspěvek VitaCapek

nějak mám pocit, že se z POI kategorií vytrácí občas účel - tedy informace do GPS.
třeba příklad - mám rád zelene benzínky. - ale v GPS hledám benzínku když potřebuji benzín.
GPS mi nabídne zelenou takto daleko tím směrem, črvenou tam a žlutou zase tam.
A já si vyberu.
Představa že mi ukáže jen zelené, přepnu body a jen žluté a přepnu a jen červené - se mí zdá na nic.

Tedy tyto "důležité rozdíly" by měly být v názvu bodu a ne v jiném souboru.
Dle mého by kategorií mělo být méně - a oddělovat jen body, kde to má nějaké opodstatnění.
(benzínky jsem vzal jen jako příklad)
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14728Příspěvek Jirásek

Promiň, ale toto je v tomto vlákně OT. Poslal jsem ti SZ.
Prosím, nezasv.... to tu (jako jiná vlákna) OT příspěvky a držte se tématu - Stromová struktura.

Děkuji.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Henry
Příspěvky: 1330
Registrován: 2.10.2005, 17:43
Bydliště: Bolatice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14730Příspěvek Henry

Jirásek píše:Tak jsem přiřadil svoje kategoie (bankomaty, banky a další) do stromu. Počítám že pár aktivnějších správců to již také udělalo.
A nyní co mne zajímá. Jak jsem pochopil, systém funguje jako slučování kategorií, co bude přiřazeno, to se sloučí do jedné kategorie. Pochopil jsem dobře?
Navíc bude možné podívat se, co je v daném místě za kategorie. Zatím mi tento odkaz nefunguje, neukáže mi to mnou přiřazené kategorie. Bude možnost stahovat z tohoto stromu i jednotlivé kategorie?
Příklad: chci bankomay jedné banky, nechci se probírat kategoriemi. Vyberu si ve stromu bankomaty, nechám zobrazit jednotlivé kategorie a stáhnu jenom tu, která mne zajímá.
Pochopil jsi dobře, že to funguje jako slučování kategorií (ale v tomto případě funguje cachování, takže nižší nároky na server a žádné limity pro stahování).
Opravil jsem chybu, kde po klepnutí na "Zobrazit jednotlivé kategorie" vyskočila chybová hláška.

Pro fox50: buď si uživatel stáhne celou kategorii Palivo (kde budou všechny benzínky), nebo si tuto kategorii rozklikne a stáhne kategorii "Značkové palivo" (Shell+ÖMV+Agip atd.) anebo si zobrazí jednotlivé kategorie a stáhne si třeba CZ-Shell a CZ-Aral...

Je to tedy jen další alternativa nad stávajícím systémem. Strom pracuje nad kategoriemi a ne nad záznamy, takže pokud nějaká kategorie zapadá do víc větví stromu, tak to není problém, ale u jednotlivých záznamu to nejde.
Jo a ještě jsem vůbec neřešil design, takže se nedivte, jak to vypadá - to bude řešit až Rossini...
VitaCapek
Příspěvky: 41
Registrován: 18.3.2008, 21:10

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14738Příspěvek VitaCapek

jo, bude to fajn.
bude řešitelné dodělat i cestu stromem zpět ?
případně zobrazit nahoře řádkem kde se nacházím (např "radary - CZ radary")
Henry
Příspěvky: 1330
Registrován: 2.10.2005, 17:43
Bydliště: Bolatice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14740Příspěvek Henry

Jo cesta zpět do stromu je možná - tady spíš záleží na designu - jak to bude vypadat a jak bude strom designově řešen...
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14766Příspěvek Jirásek

Henry, vím že to není v současné době podstatné, ale někde bude chybka.
Kategorii Vinotéky jsem přiřadil do sekce Nákupy - a je tam. Ale objevila se i v sekci Ostatní. :shock3: To asi nebude dobře :-o

Jinak vážení správci, příliš se nehrnete k tomu přiřazení do stromu.

EDIT: Tak je to trochu jinak. Nejsem si jist, zda to popíši srozumitelně. V Ostatních se mi zobrazují kategorie, které jsem prohlížel předtím. Jinými slovy, číslo ve "fitru" se nenačte nové, ale zůstává z naposledy prohlížené větve stromu.

IE 7
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14772Příspěvek Docent

Ale hrneme, ale buď jsme blbí nebo to nefunguje ve FF, klikám na nákupy, chci přidat Plus, a najednou na mne koukaj Vinotéky a nevím, co dál :hmm: .
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14775Příspěvek Jirásek

Docente, přidává se to v úpravy kategorie - ikona klíč a kladivo (Upravit). V levém poli vybereš ze seznamu kam chceš přiřadit a přiřadíš šipčičkou.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14777Příspěvek Docent

Dík, stačilo napovědět, ani nebylo třeba trkat :usmev: .
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Stromová struktura zobrazení kategorií

Příspěvek: # 14780Příspěvek Docent

Prosil bych dát tam jako samostatnou větev Pojišťovny.
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Odpovědět