Lion baterie v tomtom

Vše o navigacích značky TomTom
hafca
Příspěvky: 164
Registrován: 19.4.2008, 18:07

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 36423Příspěvek hafca

Já myslím, že zrovna v případě navigace je to jedno. Alespoň u mé 720 žádná nabíječka nebyla. Dokovací stojánek je jen obyčejný USB kabel. Kabel do auta je pro změnu "jen" převodník z 12V na 5V, které jsou v USB. Nabíječka je součást HW navigace a je jí jedno odkud těch 5V které do do ní pustím vezmu. Navigaci bych si nepřipojil na něco z tržnice, ale jinak se náhradních řešení zas tak moc nebojím. Viz moje výměna baterky o které jsem psal o kousek zpět. Slouží bez problému a výdrž je téměř 1 hodinu. Na nepoužívanou a papírově slabší baterku docela slušný výkon.
TomTom GO 720T NV 9.430
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 36449Příspěvek vrána

vilik píše:Zatím se ti to moc nevede. :mrk:
Naopak se domnívám, že se mu to vede dobře a se všemi jeho argumenty souhlasím. A k těm BFU... občas stačí věnovat trochu pozornosti návodům, jsou i výrobci, kteří jakés takés informace ohledně správného nabíjení poskytují. I kdyby to měla být jen zmínka o tom, že se baterie kupříkladu před nabíjením má nechat zahřát (pokud možno) na pokojovou teplotu a nenarvat ji do rychlonabíječe ještě napůl omrzlou. Což tedy není zrovna případ navigací, ale myslím to tak nějak obecně.
A hlavně - nabíjecí články se stále zdokonalují a leckteré staré pravdy postupem času přestávají platit, naopak platí některé nové :mrk: .
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
jlejsek
Příspěvky: 2
Registrován: 27.4.2009, 13:59

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 44804Příspěvek jlejsek

Právě jsem objednal baterii CS-TM730SL (TomTom GO x30,x40,x50) na http://www.Amazon.co.uk za 9,97 Liber včetně poštovného (v česku jsem našel nejlevnější u sunnysoft za 359 +doprava). Tak jsem zvědav, poštovné bylo velice nízké, jen 1,99 L.
TT GO 930T, Navcore 9.201
jlejsek
Příspěvky: 2
Registrován: 27.4.2009, 13:59

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 44836Příspěvek jlejsek

Tak baterka dnes přišla jako dopis, byla v pevném plastovém obalu, takže v pohodě, odesílali to hned 6.1. (pošt. razítko). Přišla ta, co inzerovali a celá transakce stála 318 Kč, takže můžu doporučit.
Hned jsem ji nainstaloval - největší problém byl odlepit starou - vyřešil jsem to tak, že jsem tu starou rozbalil a novou do toho přilepeného obalu zase zabalil - jinak bych musel řešit její pevné přilepení a navíc bych riskoval poškození plošného spoje pod ní.
TT GO 930T, Navcore 9.201
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 45134Příspěvek vrána

Na rozebrání jsi kromě minišroubováku používal nějaký udělátor, jako je vidět na videích na YouTube nebo nějaký obvyklý vercajk? NA to videu na YouTube ta původní baterka ani nijak moc nedržela, novou dávali na oboustrannou lepicí pásku...
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 45138Příspěvek Gumídek

Doporučuji oboustrannou pásku, která se prodává v řetězcích - Globus, Bauhaus, OBI apod. Prodává se v obdélníku a stojí cca 50kč. Obdélník je odhadem 30 x 20 cm a udrží i zrcadla..Osobně vyzkoušeno. Používám ho do auta již léta, a ani v létě ve velkých vedrech nepovolí...
Naposledy upravil(a) Gumídek dne 11.2.2012, 23:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Gebič
Příspěvky: 1087
Registrován: 7.6.2006, 10:59
Bydliště: PRAHA - Hlavní město, ne?

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 45139Příspěvek Gebič

Gumajz: a v mrazech taky drzi?
TT 950, NC 9.510, Europe 985.8155
Zaregistruj se a šetři, super věc!
https://www.tipli.cz/p/35777
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 45140Příspěvek Gumídek

I v mrazech....Jen ji musíš přilepit v plusových teplotách...
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 45151Příspěvek vrána

Gumajz, ty už jsi baterku měnil?

Edit Jirásek: Havrane, co ten češtin, snad Gumajzi. Stará páka a taková hrubka :zed:

Edit vrána: Gumajzi je podle vzoru špajzi a to já nepoužívám, protože bych dostala hlad! :osli: :osli:
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 45155Příspěvek Gumídek

Ano, správně je oslovení : Gumajzi, a kamarádi mi říkají také Gumi, hlavně aby si to zkrátili...
Já osobně baterku neměnil, protože byl přístroj ještě dva měsíce v záruce, tak jsem ji zdarma poslal do Holandska, a panáčkové mi jí vyměnili za novou....a ještě tam měnili nějakou maličkost další...
Problém je, že v TT x30 se ta baterie nepodařili, a vím, že skoro každý tu baterii nejdéle po dvou letech měnil. Ale hlavně ti, co jí používají denně...
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 45158Příspěvek vrána

No, trochu se obávám, zda v tom nejsou baterie nevinně a zda za problémem nestojí nezvládnutý nabíjecí proces. Lithiové akumulátory jsou totiž obecně na korektní nabíjecí proces velmi háklivé. A samozřejmě to může kombinací obou dvou faktorů. :(
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 45159Příspěvek Gumídek

To je také samozřejmě možné, elektrotechnik nejsem...
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 45514Příspěvek vrána

Tak už mám výměnu taky za sebou. :nositka: Z bezproblémové činnosti na 5-6 minut se stal bezmála dvacetiminutový horror, při kterém jsem skoro propotil tričko a rouhal jsem se, jako starej pirát. :hudry: Ti zhulenci totiž přilepili baterii k tišťáku nejakou oboustrannou lepicí páskou a to tak, že po celé ploše a ještě vzali nějakou kvalitní. :silis: :zed: Jak už psal kolega přede mnou, nezbylo, než zkusit rozbalit původní obal a vyndat vnitřek, jinak hrozila destrukce desky. Ono stačí už to ohýbání, protože součástky, používání při povrchové montáži, tohle nemají vůbec v lásce. Problém je ale v tom, že baterie je ke všemu vložena do vnějšího obalu, přesněji řečeno je do něj vlepena, protože ten vnější obal lepí zevnitř. Takže jsem odlepil vršek a byl zase tam, kde před tím, protože spodek zase držel po celé ploše: dole deska, na ní oboustranná lepící páska, na ní přilepenej obal a k němu přilepená vlastní baterie, zamotaná ještě do dalšího vixlajvantu. No klel jsem jako pohan a těch pohlavních orgánů, co tu lítalo... :hudry:

Nakonec jsem to odpáčil velkým ostrým nožem s tenkou, ale pevnou střenkou, kterým jsem si to trochu přizvednul a vrazil mezi ten přilepený obal a baterku tzv. GAP opener (vlastníci některých držáků BRODIT budou jistě znát, je to takový plastový udělátor, sloužící k odpáčení částí palubních desek u vozu, když tam potřebujete vstrčit kraj držáku). Pak už to bylo snadné, do rozbaleného obalu jsem vložil novou baterii, obal k ní zase přilepil a celé složil zase zpátky donromady. Ale teda... když jsem to pak po výměně zapínal, byla ve mně malá dušička, zda bude vše fungovat, ale zdá se, že jo. Celou výměnu najdete na You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=5nFK--GONr4 , ale tam to má frajer připravený a baterku nemá přilepenou (zato tam nalepí tu novou zrovna tak blbě, jako ti Holanďani. :pistol:

Čekal bych, že když už výrobce produkuje zmetek, který neumí konzervační režim a trvale přebíjí baterii, čímž ji za chvíli spolehlivě zničí, tak by alespoň nemusel dojebat její instalaci v zařízení podobným způsobem. Ale to bych asi chtěl od těch zkouřenců moc. ::grc::
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 45515Příspěvek Gumídek

Ale tento problém jsem u minulého XL neměl, kolega ho ode mne koupil, do dneška mu baterka funguje a drží...
U mne a míly odešla baterie v záruce, takže jsme poslali TT do opravy do země tulipánů, a aspoň jsme každý vydělali novou baterku. Míla to posílal asi dva měsíce přede mnou...
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Lion baterie v tomtom

Příspěvek: # 45517Příspěvek vrána

Baterka měla na boku nějakou elektroniku, přilepenou k tělu baterie taky nějakou lepicí páskou, prostě ::grc:: . Lithiové články by měly obsahovat ochrannou elektroniku, bránící přebíjení a regulující, případně hlídající nabíjecí proud pro případ, že to nemá dostatečně ošéfované elektronika navigace. Takže možností, proč baterky odcházejí, je několik - vadná série článků, nesprávně fungující elektronika nabíjení, nesprávně fungující elektronika článku... budu hlídat symbol dobíjení, zda ukazuje stále dobíjení nebo zda někdy bude "full". Nic jiného asi dělat nelze.
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Odpovědět